Recepty elektroniczne na platformie RX24

RX24logoPrzedstawiciele trzech firm: iMed24, ILC oraz EuroSoft zawarli porozumienie w sprawie wspólnych działań zmierzających do uruchomienia platformy obsługującej elektroniczne recepty o kodowej nazwie RX24.

 

RX24 będzie innowacyjnym systemem, z którego korzyść odniosą pacjenci, aptekarze, lekarze oraz pośrednio NFZ. RX24 będzie pierwszą w Polsce cyfrową

platformą obsługi recept, z której będą korzystali różni producenci oprogramowania dla aptek i placówek ochrony zdrowia.

Na systemach wytwarzanych przez iMed24, ILC i EuroSoft pracuje ponad dwa tysiące aptek i przychodni w Polsce. Tak duża liczba podmiotów sprawia, że efekty wdrożenia platformy RX24 powinny być widoczne w skali całego kraju.

- RX24 jest systemem, który zmniejszy liczbę fałszywych recept realizowanych w aptekach – tym samym zmniejszy obciążenie finansowe aptek i NFZ wynikające z kosztu leków związanych z takimi wyłudzeniami. Recepta elektroniczna zmniejszy z kolei liczbę pomyłek, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Uruchomienie platformy recept elektronicznych RX24 pozwoli nam stanąć w szeregu najbardziej zaawansowanych państw świata w zakresie informatyzacji służby zdrowia – mówi Andrzej Jaromin, wiceprezes zarządu iMed24 SA.

- Większość aptekarzy traktuje obecnie narzędzia informatyczne jako nierozerwalną część procesu zarządzania apteką. W dobie informatyzacji społeczeństwa potrzeby aptekarzy także wyraźnie rosną. Zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza i coraz wyższe oczekiwania pacjentów wymagają od właścicieli aptek bardzo dynamicznych działań. Po gruntownej analizie opinii ok. 6 tys. farmaceutów, dla których pracujemy już 16 lat, śmiało możemy stwierdzić, że platforma RX24, stanowiąca w zamyśle byt zupełnie niezależny od pojedynczej firmy informatycznej, jest na razie jedynym partnerskim rozwiązaniem dla aptek i przychodni – komentuje Ilirjan Osmanaj, dyrektor ds. strategii i rozwoju firmy ILC.

- Komunikacja systemów informatycznych przychodni i aptek jest nakazem chwili. Pacjent, lekarz i farmaceuta powinni mieć dostęp do danych rejestrowanych w różnych placówkach ochrony zdrowia. Przyspieszy to obsługę pacjenta i może zapewnić lepsze efekty leczenia – podsumowuje Andrzej Dobiegała, przedstawiciel zarządu firmy EuroSoft.

RX24 jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez kilka firm z sektora informatyki medycznej.

Firma iMed24 SA (grupa kapitałowa Comarch) zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania umożliwiającego pacjentom dostęp do swoich danych medycznych przez Internet, a także na rejestrowanie się na wizyty z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Obecnie przy pomocy systemu iMed24.pl rejestrowanych jest niemal tysiąc wizyt dziennie. Portal www.imed24.pl umożliwia też pacjentom konsultowanie się z lekarzem przy pomocy komputera. iMed24 SA świadczy również usługi doradcze z zakresu optymalizacji biznesu w medycynie prywatnej.

Firma ILC jest znanym w środowisku producentem oprogramowania dla aptek oraz świadczy usługi konsultingowe w zakresie informatyzacji detalicznego obrotu lekami. ILC produkuje również zaawansowany system FarMax pozwalający zarządzać sieciami aptek. Obecnie ponad 1000 aptek korzysta z systemów firmy ILC.

EuroSoft jest dostawcą rozwiązań informatycznych dla rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia. EuroSoft ma w swojej ofercie zaawansowane aplikacje, usługi integracyjne, serwisowe oraz sprzęt komputerowy. Głównymi produktami firmy są: EuroSoft Przychodnia, system wspomagający pracę placówek ochrony zdrowia, oraz EuroSoft Apteka – system zarządzania dla aptek niezależnych i sieci aptek.

Drukuj